Inżynieria odwrotna /Reverse Engineering
W wielu przypadkach klienci wymagają od nas zaprojektowania interesujących ich detali „od nowa”. Dzieje się tak chociażby w przypadku gdy korzystają z urządzeń dla których przestano (lub z założenia nie produkuje się już części zamiennych). W przypadku, gdy nasz klient dysponuje dokumentacją techniczną sprawa jest dość prosta – po konsultacji rysunków z naszymi technologami przygotowywana jest wycena wraz z niezbędną dokumentacją i można rozpocząć proces produkcji.
Dużo większym wyzwaniem jest odtworzenie pełnej dokumentacji do detalu/urządzenia które klient już eksploatuje (często przez wiele lat co skutkuje mocnym jego zużyciem), lub wręcz uległo zniszczeniu/ całkowitemu zużyciu. W takim przypadku konieczne jest opracowanie konstrukcji bazując na aktualnym stanie detali, oraz na wiedzy interdyscyplinarnej z zakresu mechaniki, procesów wytwarzania, metalurgii i wielu innych. W wielu przypadkach najlepszym wyborem jest zaprojektowanie wszystkiego od nowa. W innym dzięki wsparciu procesów takich jak:
- skanowanie 3d,
- rapid prototyping (druk 3d),
- wspomaganie CAD-CAM,
- symulacje MES.
Dzięki nim możliwe jest zebranie dostatecznej ilości danych niezbędnych do odtworzenia dokumentacji i opracowania metod wytwarzania.
Pomimo, że reverse engineering wymaga wysokich kwalifikacji od personelu oraz specjalistycznych urządzeń i oprogramowania, zapewnia wiele korzyści:
- możliwość zrewidowania dokumentacji i wprowadzenia pewnych usprawnień i zmian do konstrukcji,
- w większości przypadków metoda jest dużo tańsza i szybsza niż ponowne projektowanie i testowanie.